Stwórzmy razem nowy świat społecznej odpowiedzialności biznesu.

Razem działajmy na rzecz inwestowania

w "Gminnych Strefach Rozwoju".

Mieszkania Pracownicze na Wynajem z Możliwością Dochodzenia do Własności

Mieszkania Pracownicze na wynajem z możliwością dochodzenia do własności

Mieszkania w zabudowie jednorodzinnej i szczególnie mieszkania w zabudowie wielorodzinnej na statusie mieszkań pracowniczych.
Lokale pracownicze (powierzchnia całkowita minimum 70 m2) będą posiadały możliwości uzyskania prawa własności (współwłasności) mieszkania wraz z dwoma miejscami parkingowymi.

Zapewnienie pracownikom lokali mieszkalnych skłoniło organizatorów przedsięwzięcia do opracowania innowacyjnego programu budowy mieszkań.
Wdrożyliśmy rozwiązania prawne, finansowych korzystne dla rodzin użytkujących lokale mieszkalne. Zapewnione są bezpieczne dla budżetu rodziny stabilne warunki użytkowania lokali. Mieszkania będą dostępne dla wszystkich osób zatrudnionych w firmach - pracodawców funkcjonujących w GSR.
Do czasu uzyskania przez rodzinę użytkującą prawa do własności w formie współwłasności firma zatrudniająca pracownika będzie właścicielem lokalu mieszkalnego.

Na czym polega model mieszkania pracowniczego wybudowanego w lokalnej G.S.R?
Mieszkania pracownicze na wynajem są zarządzane przez spółdzielnię socjalną
(członkami są tylko organizacje pozarządowe z grupy SKOGSR)
Spółdzielnia odpowiada za budowę, utrzymanie i zarządzanie mieszkaniami.
Dochody spółdzielni są wykorzystywane do spłaty kredytów zaciągniętych na budowę nieruchomości.

Jak to działa?

Wynajem z możliwością dochodzenia do własności: Najemcy, którzy są jednocześnie pracownikami pracodawcy z grupy SKOGSR. Pracownicy w ustawowym czasie mają możliwość uzyskania statusu członka spółdzielni lub udziałów przedsiębiorstwa społecznego (spółka z o.o. -non profit).
Pracownicy etatowi mają możliwość (po określonym czasie i spełnieniu określonych warunków) nabycia wynajmowanego mieszkania w formie współwłasności.
Część miesięcznego czynszu regulowanego - płaconego np. przez spółdzielnię socjalną jest traktowana jako zaliczka na przyszły zakup mieszkania przez pracownika.

Bez zaciągania kredytów , bez poręczeń przez najemców.
Użytkownicy mieszkań nie mogą zaciągać indywidualnych kredytów na zakup mieszkania. Spółdzielnia zarządza finansowaniem, co redukuje ryzyko i obciążenia finansowe dla rodzin użytkujących mieszkania.

Finansowanie: Koszty budowy mieszkań ponoszą spółdzielnie socjalne. Za spłacanie zobowiązań odpowiada spółdzielnia. Zobowiązania reguluje spółdzielnia z dochodów wypracowanych przez pracowników spółdzielni.  W znakomitej wiekszości będą to dochody pochodzące z świadczenia pracy  na podstawie umowy Firma (lider konsorcjum mikro kooperacji) a spółdzielnia - członek konsorcjum mikro kooperacji.
Spółdzielnia (ewentualnie -przedsiębiorstwo społeczne) aktualny właściciel lokalu mieszkalnego  zarządza finansami w sposób przejrzysty i odpowiedzialny, aby zapewnić stabilność finansową projektu. Jeden z trzech pracowników spółdzielnie pełni dodatkowo funkcję (zapisy ustawowe) prezesa jednoosobowego zarządu.

Współpraca wielu podmiotów: Model zakłada zaangażowanie różnych podmiotów prawnych, co pozwala na dzielenie się ryzykiem i korzyściami powstałych w efekcie udziału w konkursie “Dotacja Zwrotna”. Podmioty ekonomii społecznej z grupy SKOGSR w Warszawie uzyskują dostęp do różnych źródeł finansowania i wsparcia.

Budowa mieszkań przez spółdzielnię z przeznaczeniem dla etatowych pracowników spółdzielni jest komponentem pakietu wsparcia.

Społeczność i wsparcie: Grupa spółdzielni socjalnych ( grupa spółek z o.o. - non profit) będzie właścicielami bloków mieszkalnych (bloku mieszkalnego). Podmioty nie tylko zarządzają mieszkaniami. Współpraca otwiera możliwości wspierania najemców poprzez różne programy społeczne, edukacyjne i zawodowe. Właściciele bloków mieszkalnych posiadając status członków stowarzyszonych SKOGSR pomagają realnie lokatorom w osiągnięciu stabilności życiowej i finansowej.

Korzyści:

1. Dostępność: Model ten zwiększa dostępność mieszkań dla kandydatów na pracowników, którzy nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny zakup nieruchomości.

2. Stabilność: Zapewnia najemcom długoterminową stabilność mieszkaniową oraz możliwość dochodzenia do własności (współwłasności).

3. Bezpieczeństwo finansowe: Najemcy nie muszą zaciągać indywidualnych kredytów, co zmniejsza ich obciążenie finansowe.

4. Wspólnota: Tworzy silne, zintegrowane społeczności, które wspólnie pracują na rzecz swojego rozwoju, poprawy komfortu życia w bloku mieszkalnym.

5. Zrównoważony rozwój: SKOGSR promuje zrównoważony rozwój mieszkaniowy poprzez odpowiedzialne zarządzanie i finansowanie procesu inwestycyjnego.

Mieszkania pracownicze na wynajem z możliwością dochodzenia do własności zarządzane przez spółdzielnię socjalną osób prawnych to innowacyjne podejście do własności.
Program “Nasze Domy” odpowiada na wyzwania potrzeb mieszkaniowych. Rodzinom - lokatorom SKOGSR zaproponowało współdziałanie na rzecz stabilności, dostępności.

Wspólnie działając tworzone jest wsparcie dla społeczności.
Uzyskuje się efekt zapewnienia bezpieczeństwa finansowego najemców.